Először musical készült a Hairből, amit 1967-ben kezdtek játszani kis amerikai színházakban, majd eljutott a Broadway-ra is. A történetet talán mindenki ismeri, de dióhéjban a lényeg: a vietnámi háború idején járunk, amikor egy vidéki srác, Claude Bukowski behívót kap a seregbe, ezért New Yorkba utazik. Itt találkozik véletlenül George Bergerrel, a hippivel és csapatával, aki megmutatja neki a társadalmon kívüli életet, amely éppúgy szól a drogokról és a szabad szerelemről, mint a barátságról és a felelősségvállalásról. A történet csattanója a szerelmi szállal és a végkifejlettel szívfacsaró, de azt nem áruljuk el – ha valaki nem látta még a mozit, mindenképp szánjon rá 121 percet.
Minden másodperce sláger
De mi a Hair valódi jelentősége? Zeneileg olyan örökzöldeket adott a társadalomnak, mint az Aquarius, a Manchester, England, az I Got Life, a Hair, a Good Morning Starshine vagy a Let the Sunshine In című számok, hogy csak a legismertebbeket említsük. Nem túlzás, hogy ha valaki végignézi, majdnem minden másodpercben olyan ismert dallam köszön majd vissza a képernyőről, amelyet hallott már élete során máshol is.
A film címének jelentése egyébként a haj, ami szimbolikus volt ebben az időben: a fiatalok a hosszú hajukkal, valamint a behívó elégetésével tiltakoztak az értelmetlen háború ellen. A sztori mondanivalója a hetvenes évek végén is az volt, hogy bár sokan egész életükben próbálnak megfelelni a társadalmai elvárásoknak, másképp is lehet élni.
Húsba vágó témák
Erről mondta egy 2015-ös interjúban Závada Péter, aki új dalszövegeket írt a musicalhez, hogy a történetnek „kétség kívül vannak aktuális pontjai” magyar szemmel nézve is.
„A Hair központi témája a sokszínűség elfogadása. Legyen szó akár a bőrszín, a származás, a vallás vagy a szexuális orientáció kérdéséről. (…) Magyarországon gyerekcipőben jár a tolerancia, és az LMBTQ közösség ebből a szempontból különösen nehéz helyzetben van. (…) Be kell látnunk: a szereplők végigdrogozzák a darabot. Ez a kérdés most is napirenden van, sok nyugati országban legalizálják a könnyű drogokat, hiszen, ha kikerülnek a feketegazdaságból, bizonyítottan könnyebb nyomon követni a szerek minőségét, az adóztatásuk bevételt jelent és egyszerűbb bekerülni az orvosi ellátásba is.”