Kevés közlekedési forma jár annyi előnnyel, mint a kerékpározás. Ez ugyanis egyszerre jó a közlekedés számára, segít a környezetvédelemben, közösségépítő, és hozzájárul az egészségmegőrzéshez is. Használja valaki akár a mindennapok során, akár kifejezetten túrázáshoz a biciklit, másoknak és magának egyaránt jót tesz vele. Összegyűjtöttük, hogyan!
Kiváló az egészségünk számára
Aki biciklire pattan, megnyugodhat: aznap tett egy kicsit azért, hogy egészségesebben éljen. Ahogyan a legtöbb testmozgás, úgy a kerékpározás is javítja az általános kondíciót, serkenti a légzést és a vérkeringést, így egyrészt biztosítja a napi mozgásigény kielégítését, másrészt betegség esetén serkenti a rehabilitációs folyamatot. Emellett kialakításából adódóan megköveteli a térlátás és az egyensúlyérzés karban tartását, ezzel segíti a reflexműködést. Szintén fontos, hogy javíthatja az anyagcserét, edzi az izmokat, megmozgatja a gerincet.
Óvjuk vele a környezetet
A környezetre gyakorolt előnyöket hosszan lehetne taglalni, most összefoglalva mutatjuk meg ezeket. Egyrészt a kerékpár emberi erővel működik, nincs szükség üzemanyagra, nem termel semmilyen káros végterméket. A méretének köszönhetően rengeteget „spórol” egy autóhoz képest a közlekedés többi szereplője számára, így azok kevésbé sűrűn ragadnak a dugókban. Ami a technikai hátteret illeti, egy kerékpárhoz mindössze 10-20 kilogramm fémre van szükség, ami borzasztó kevés egy autó adataihoz képest. Kevesebb nyersanyag, kevesebb energia kell a legyártásához, ráadásul több évtizedig is szolgálhatja a gondos gazdáját.
Fenntarthatóság
A környezetvédelem mellé szorosan társul a fenntarthatóság, ez igaz például a turisztikára és a gazdaságra is. Egy kerékpáros kirándulás sokkal kisebb ökológiai lábnyomot eredményez, jobban illeszkedik a természet meghódításához, mint a káros anyagokat kibocsátó közlekedési eszközök. Persze vannak korlátok, ameddig el lehet indulni két keréken, de ha messzebbre utazunk, akkor sem kell lemondanunk róla: egy nyaralás előtt könnyedén felerősíthető az autóra akár a család összes biciklije egyszerre.
Közösséget teremt
Ha eltekintünk a munkába járás kötöttségétől, és szabadidős tevékenységként nézzük a biciklizést, kiváló a közösségteremtő szerepe. Egész biztos, hogy a nagyobb városokban, de még a kisebb településeken is vannak olyanok, akiknek ugyanez a hobbijuk, ezért túrákat, utazásokat szerveznek, bejárják az országot kerékpárral. Ezek a szabadidős sporttal foglalkozó egyesületek szinte minden esetben baráti társaságok is, hiszen a közös érdeklődési kör összeköti az embereket. Érdemes kipróbálni egy ilyen közösségi tekerést!