Már a róka is megmondta
Közhelyes A kis hercegből idézni, mégis mindent elmond az élmény vs. tárgy helyzetről a róka egyik monológja: „Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz (…). Ha például délután négykor érkezel majd, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő, annál boldogabb leszek.”
Ha élményt, mondjuk utazást választunk egy tárgy helyett, többször örülhetünk ugyanannak: a készülődés, a szervezés, majd a sztorizás és a fényképnézegetés egyaránt pozitív töltést ad.
Egy tárgy legtöbbször értékét veszti
Ezt kutatás bizonyítja, emlegetik is sűrűn Dr. Thomas Gilovich-et, a Cornell Egyetem pszichológiaprofesszorát. Ő mondta ki, hogy a tárgyak gyorsan elveszítik az értéküket: ahogy kapunk valamit, elkezdünk ugyanabból egy jobbra vágyni. Elizabeth Dunn, a University of British Columbia kutatója pedig „örömtócsának” hívja a tárgyakhoz kapcsolódó ideiglenes boldogságot.
Gondolj csak bele: nem vágysz minden évben újabb telefonra? Vagy nem ment már ki a divatból a tavalyelőtti karácsonyra kapott nadrágod? Esetleg nem gondolkozol folyamatosan autócserén? Na, ugye…
Közösen örülni sokkal jobb
Ha élményre gondolunk, abból általában közösségi szórakozás lesz. A kapott vagy adott belépő például ajándék, de vehet hasonlót bárki a társaságunkból, betársulhat mellénk egy koncertre. Utazni sokkal jobb a szerelmünkkel, főzőiskolába menni a barátnőnkkel, paintballozni a haverunkkal. Bár tárgyból is lehet beszerezni olyat, amely egyszerre több embert szolgál, sokkal kisebb ennek a valószínűsége.
Szintén húsba vágó mondás a „koporsón nincs zseb”, más verzióban „koporsón nincs csomagtartó”, ami azt jelzi, hogy a tárgyainktól egyszer biztosan meg kell válnunk, az élményeinket viszont bárhová magunkkal vihetjük.