Rajongói és ellenfelei is egyetértenek abban, hogy a brazil Ayrton Senna volt minden idők egyik legjobb Forma–1-es pilótája. Az autóversenyző nevét manapság is mindenki ismeri a száguldó cirkusz világában, pedig már eltelt 25 év azóta, hogy az 1994-es San Marinó-i Nagydíjon halálos balesetet szenvedett, amikor 310 kilométeres óránkénti sebességgel a betonfalnak ütközött a Tamburello kanyarban. Mindössze 34 éves volt. Az életútjáról rengeteg helyen olvasni – mi azt próbáltuk bemutatni, milyen ember volt a sisakja mögött.
Közel a tökéletességhez
A háromszoros világbajnok egyik legnagyobb erősségének elszántságát tartották: lehetett egy tét nélküli edzés, időmérő vagy futam, Senna mindig a maximumot nyújtotta. Ehhez a profizmushoz nehéz személyiség társult, a győzni akarása viszont mindent elfeledtetett munkatársaival és rajongóival. A balesete után nyilatkozták róla: „Az a sportoló halt meg, aki talán a legközelebb került a tökéletességhez.”
A legnagyobb rivális
Volt azért egy munkatársa, konkrétan a csapattársa, aki nem istenítette ennyire: Senna 1988-ban szerződött a francia Alain Prost mellé a McLarenhez, akivel olyan szintre jutott a kapcsolatuk, annyira kiélezett lett a rivalizálás, hogy ha nem követelték meg tőlük – például szponzori eseményeken –, egyáltalán nem beszéltek egymással. Senna 1990-ben úgy lett világbajnok, hogy nekiment az őt megelőző Prost autójának, mindketten kiestek, így a francia nem tudott pontot szerezni a futam végeztével. Senna elismerte: szándékosan okozta a balesetet. Az Autószektor egyik cikkében úgy jellemezték: egyszerre volt zseni és zsarnok, jóindulatú és szerény ember.
A női nem rajongója
„Nők – mindig bajban vagyok velük, de nem tudok élni nélkülük” – nyilatkozta egyszer Senna, aki ismertnek számított változatos szerelmi életéről. Jóképű volt, kora szexszimbóluma, amit ki is használt, amikor tehette. A versenyzőként megismert hideg és számító férfi ilyenkor átalakult, a magánéletében reménytelenül romantikus volt: több barátnője úgy nyilatkozott róla, hogy mellette a világ legfontosabb nőinek érezték magukat.