Akit érint ez a kellemetlen probléma, annak nem kell bemutatni, mivel is jár, ha valaki allergiás egy növényre, és annak koncentrációja nagy a levegőben. Minden túlzás nélkül mondhatjuk azt, hogy ilyenkor hetekre megkeserítheti az orrfolyás és a viszketés több ezer ember életét. Márpedig hazánkban a lakosság több mint húsz százaléka szénanáthás,
Az allergia egyébként az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Megvizsgáltuk, milyen növényekre kell figyelni márciusban.
Éger
Az éger a nyírfafélék családjába tartozik, körülbelül harminc egylaki fa- és cserjefajt sorolnak ide. Legtöbbször vízpart mellett található meg hazánkban. Borzasztó sok pollent termel, de legalább elmondható róla, hogy viszonylag ritkán okoz allergiás reakciót. Ha viszont valakire rossz hatással van, kerülje el messzire az ilyen területeket, mert március és április számít a szezonjának.
Ciprusfélék
A ciprusfélék a fenyőalakúak rendjének egyik világszerte elterjedt családja, képviselői többnyire pikkelylevelű bokrok és fák, sok pollennel. Hazánkban a közönséges boróka a legismertebb, amely leginkább a hegyi legelőkön gyakori, de a bugaci ősborókás formájában az Alföldön is találkozunk vele. A legtöbb erre érzékeny embernél nátha, asztma és kötőhártya-gyulladás jelentkezik a februártól áprilisig tartó időszakban.
Tiszafafélék
A ciprusfélék mellett a legnagyobb gondot a tiszafafélék jelentik – ez a tűlevelűek osztályába tartozó fenyőalakúak rendjének családja. Körülbelül húsz faj tartozik ide, Magyarországon a tiszafa a leginkább elterjedt. Szintén okozhatnak kellemetlen tüneteket az allergiásoknak.
Mogyoró
Bármennyire is kedvelt növény a mogyoró különbféle édességekben, sokak számára ijesztő ínyencségnek számít – természetesen az allergia miatt. Ilyenkor virágzik, a porzós barkáiból pedig „ömlenek” az allergének a levegőbe. Szélsőséges esetben a mogyoróallergia tünete lehet a hányinger, a hasfájás, a bőrkiütés és az ekcéma is.