Emberi lényként vágyunk az érintésre. Tulajdonképpen, szükségünk van rá a túléléshez és a fejlődéshez. Az a kapcsolat, amely az érintés során teremtődik közöttünk, segített lerakni az emberi civilizáció alapjait. Sajnos, társadalmunk fejlődése során az érintés gyakorisága jelentősen lecsökkent. A felnőttek közötti érintés alighanem megszűnt. A szexualitást leszámítva.
Az érintés a kapcsolódás és a kommunikáció nagyon fontos eszköze – miért is feledkezik meg társadalmunk a kapcsolatteremtés egyik létfontosságú eleméről?
Íme, négy ok, ami segít ezentúl tudatosabb magatartást tanúsítani az érintéssel kapcsolatban:
1. A gyakori érintés hozzájárul egy személy jólétéhez
Az ölelés nemcsak egy jó érzés, hanem fizikai szinten is jót tesz veled. A rendszeres ölelkezés szabályozza a vérnyomást és a szívverést. Ez nemcsak egy pillanatnyi hatás, hiszen a szervezet így hosszútávon őrzi meg egészségét. Egy szeretetteljes érintés, akár az ölelés, erősíti az immunrendszert, csökkenti a stresszt és a szorongást.
„Az ölelés védő hatása a fizikai kontaktusnak, vagy annak tudható be, hogy az ölelés maga a bizalom és intimitás viselkedésbeli mutatója. Azok, akiket gyakrabban megölelnek, védettebbek lesznek a fertőzésekkel szemben.” – magyarázza Sheldon Cohen, a Carnegie Mellon egyetem pszichológia karának professzora.
2. Az érintés, a nem szexuális vonatkozású intimitás felépítse által, erősíti a csapat dinamikát
Amikor számunkra közelálló személyt érintünk meg – kézfogás, hátveregetés, „pacsi” – az együttműködés non-verbális üzenetét közvetítjük. Ennek nemcsak személyes, hanem gazdasági hatásai is vannak.
Daniel Keltner, a Berkeley Egyetem pszichológia professzora, profi kosárlabda-játékosoknál tanulmányozta az érintés szerepét. Az ő kutatása arra engedett következtetni, hogy azok a csapatok, amelyek játékosai gyakrabban érintették meg egymást, mérkőzést is gyakrabban nyertek. Vajon, ez ugyanígy érvényes a munkahelyeden levő csapatra is?
3. Az érintés támogatja a bizalmat és a biztonságot
Emberi lényként arra vagyunk kondicionálva, hogy egymással fizikai kapcsolatot is létesítsünk. Például, egyesek ezért tudják valakinek a kézfogásából kiolvasni azt, hogy mennyire megbízható. Ray Williams így nyilatkozik erről: „a fizikai érintés az agykérgünk orbito-frontális részét aktiválja, ami szoros kapcsolatban áll a jutalom és együttérzés érzésével. Az érintés a biztonság és bizalom jelét továbbítja, és megnyugtat. A szervezetben aktiválja a bolygóideget, ami az együttérzésre adott válaszunkért felelős, és már egy egyszerű érintés képes az oxitocin – az ú.n. szeretet hormon – kiválasztását elindítani.”
4. Azok, akiket gyakran megérintenek, kevésbé agresszívek
Már tudományosan is bebizonyították, hogy azok a felnőttek, akik gyerekként nem részesültek elég szeretetteljes érintésben, hajlamosabbak az erőszakra. James W. Prescott, neuropszichológus kimutatta, hogy a társadalmunkban fellelhető erőszak gyakran az anyával való kapcsolatunk fontosságának el nem ismeréséhez kötött. Amikor egy gyermek megtapasztalja a szeretetteljes érintést, megtanulja, hogyan kötődjön egészségesen másokhoz. Ez a korai érintés fogja kikövezni az utat az érzelmi stabilitás felé. Ennek az eredménye nemcsak személyes, hanem társadalmi is.
Annak az érintésnek a hiánya, amely a szexuális vonatkozástól mentes, nagyobb kulturális probléma, mint gondolnánk. Mark Greene, így nyilatkozik erről: „Az érintés annyira létfontosságú, állandóan ölelem és puszilom a fiamat. Mellettem ül, vagy az ölemben. Mikor köszöntöm, mindig alkalmat teremtek megérinteni is. Ez a kapcsolat, ami közöttünk van, megváltoztatta az életemet, és megtanított arra az értékre, amely egy emberben, apában rejtőzik.”
Forrás: filantropikum.com