Üdv, Kedves Olvasónk  :)  Életed Napos Oldalán

Emlékszel még rá? Harminc éve tetőzött a Gorenje-turizmus

Megosztás:

A mai Magyarországon már nehezen elképzelhető az a jelenség, amelyet három évtizede Gorenje-turizmusnak neveztek el, és amely napra pontosan harminc évvel ezelőtt, 1988. november 7-én tetőzött az osztrák határnál. Abban az évben a fél ország útnak indult Nyugatra – túlnyomórészt elektronikai cikkeket, videomagnókat és fagyasztókat venni. Ha harmincévesnél fiatalabb vagy, azért érdemes végigolvasnod a cikked, ha idősebb, akkor a nosztalgia miatt ajánljuk az írást.
Gorenje-turizmus 1988

A bevezetőben említett „népvándorlás” alapját az adta, hogy hazánkban 1988 januárjában bevezették a világútlevelet. Ekkor már egy évtizede törvény szabályozta: minden magyar állampolgár joga, hogy útlevelet kapjon és külföldre utazzon. Az más kérdés, hogy a szocializmusban erre továbbra sem volt mindenkinek lehetősége.

Elindult a roham

1987-ben merült fel az ötlet, hogy teret adjanak a magyarok nem szocialista országba történő magáncélú utazási lehetőségének, 1988 januárjában pedig kimondták, hogy a magyar útlevél a világ összes országába többszöri beutazásra jogosít. Itt indult a roham.

Hogy ez mivel járt? Több millió útlevéligényléssel, majd kereskedelmi célú ausztriai túrákkal. A HVG adatai szerint ebben az évben 45 ezer, nagyrészt Gorenje márkájú hűtőszekrényt és fagyasztóládát hoztak át a határon, ezért kapta a Gorenje-turizmus nevet a jelenség. Az más kérdés, hogy lehetett volna Grundig-turizmus is, hiszen videomagnóból 210 ezret hoztak be.

– Más jellegű termékekért is megérte kimenni. Emlékszem, szinte minden autó tetején volt egy fagyasztó akkoriban a határon, de egy barátom az ínyencségeket szerette, ő tengeri halas konzervekből hozott be több százat. Amikor a határőrök kiszúrták, hogy nincs nála fagyasztó, külön megvizsgálták a kocsiját, annyira gyanús volt – emlékezett vissza egy hatvanas éveiben járó ismerősöm.

Veszélybe került az ország fizetőképessége

A már említett, 1988. november 7-i tetőzés idején a bucsui határátkelőtől tizenkét kilométer hosszan, egészen Szombathelyig állt a sor. Szintén a HVG jegyzi meg, hogy 1989. április 4-én a becslések szerint félmillió magyar ment elektronikai cuccokért a sógorokhoz. Állítólag annyi tőke áramlott ki ebben az időben hazánkból, hogy az az ország fizetőképességét veszélyeztette.

Tavaly újra aktuális lett a fenti történet: a felmerült luxusáfa, az elektronikai cikkek kilátásba helyezett 35 százalékos forgalmi adója előrevetített egy Gorenje-turizmus 2.0-t, de erre végül nem került sor.

0 0 szavazatok
Bejegyzés értékelés

Van olyan luxuscikk, amit itthon nem tudsz megvenni, de külföldön beszerezhető?

Mondd el, mi jutott eszedbe a cikkről!

Feliratkozás
Visszajelzés
0 Hozzászólás
Sorközi visszajelzések
Az összes hozzászólás megtekintése

Szerző

Keresés

A Sunny Magazin

Legyél a Sunny Magazin olvasója! Legyél egy közösség,  egy nagy család tagja!
Legyen a Sunny Magazin az életed napos oldala!

Csatlakozás

Add meg az e-mail címed és a nevet, ahogyan szólíthatunk a levelezésben.
Csak válassz egy felhasználónevet. Létrehozunk neked egy fiókot.
A továbbiakról emailben kapsz tájékoztatást.

Sunny Money hűségprogram

Gyűjts Sunny Money hűségpontokat a bejegyzésünk megosztásával!

Másold az alábbi saját linked pl. egy Facebook posztba, messenger üzenetbe vagy emailbe.
Küldd el az ismerőseidnek és élvezd, ahogy szaporodnak  a pontjaid, amint ők is meglátogatják és csatlakoznak az oldalhoz!

Ha még nem tetted volna, akkor lépj be és látni fogod…

Friss cikkeink

Kedvelj minket!

Lépj be az oldalra!

Ha még nem regisztráltál, kattints ide:

0
Szeretném megismerni a gondolataidat, kérlek, szólj hozzá!x