„Akkor te mit eszel?”
Ha annyi százforintosom lenne, ahányszor hallottam ezt a kérdést, tudnék venni egy új autót. Pedig semmi extrát nem csinálok, egyszerűen válogatós kisgyerek voltam, a szülők pedig nem erőltettek rám olyat, amit nem akartam, így beszűkült ételfelhozatal mellett nőttem fel.
Húst alig ettem, zöldséget sem sokat, aztán ahogy idősödtem, úgy próbáltam ki az új ízeket, és rájöttem, hogy nem véletlen, ha valamit imádnak az ismerőseim, az valószínűleg nekem is finom lesz.
Ezt csak azért hoztam fel, mert a táplálkozás olyan témakör, amelynél a legtöbben nem értik meg, hogyan lehet másképp csinálni, mint ahogyan azt ő jónak tartja. A húsimádó ferde szemmel néz a vegetáriánusokra, a vegán sokszor kritizálja azt, aki fogyaszt állati eredetű dolgokat. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne, ha hagyná mindenki a másikat egy jót enni, nem?
Az állatéletek védelmében
A két kifejezést tegyük tisztába, mert sokan még keverik ezeket. A vegetáriánusok az állatok életének kioltásával elkészített táplálékokat nem eszik meg. Van, hogy nem szeretik, de olyan is, hogy bár ízlene nekik, megvonják maguktól az ideológia miatt. Nem csak az étkezésre vonatkozik: egy világnézet is lehet, amelynek fő eszméje, hogy ne okozzunk szenvedést az állatoknak. A vegák általában más területeken is nagy hangsúlyt fektetnek az egészség tudatos megőrzésére.
A vegánok ennél is szigorúbbak: semmilyen állati eredetű ételt nem fogyasztanak, tehát tejtermékeket, mézet és tojást sem. Hogy miért? Mert elutasítják, hogy az érezni képes állatokat árucikként kezeli az élelmiszeripar. Nem is csak ez az ágazat, szintén kihat az életmód a ruházkodásra és a kozmetikai termékekre.
Többféle vegán létezik
Vegán életmódból többféle létezik: az étrendi vagy szigorú vegán az, aki csak az étkezéséből zárja ki az állati eredetű termékeket. Az etikai vegán ugyanezt kiterjeszti az egész életére, ahogyan azt feljebb jeleztük.
Létezik környezetvédelmi veganizmus, ami a környezetvédelemmel is összekapcsolja az ideológiát, miszerint az állatok nagymértékű kizsákmányolása ártalmas a világunkra. Ha pedig vallási vegán valaki, akkor a hite miatt utasítja el az állatoknak szenvedést okozó eljárásokat.
Megint más, ha valaki rákényszerül erre a táplálkozásra: a fenilketonúria például, amely egy öröklődő genetikai anyagcserezavar, csak vegán diétával tartható karban, ráadásul ilyenkor az ember az állati eredetű dolgok mellett a hüvelyesek és a gabonafélék között is válogatni kényszerül.