Csupán tizenegy éve tartják az autizmus világnapját az ENSZ kezdeményezésére, ebből is ki lehet találni, hogy sajnos még mindig tájékozatlan a többség, pedig sokakat érint ez az élethelyzet. Világszinten az Esőember című 1988-as amerikai filmmel vált ismertté, amelyben Dustin Hoffman Oscar-díjat érdemlően alakította az autista és Savant-szindrómás Raymondot, aki csak sportalsót volt hajlandó viselni, kívülről tudta Shakespeare összes művét, 23 órakor mindig le kellett feküdnie, valamint zseniális fejszámoló volt. Általánosságban is jellemző, hogy az autisták érzékszervei sokszor túlságosan kifinomultak, máskor nem elég érzékenyek.
Magyarországon minimum minden századik ember érintett
Az autizmus az agyi működés alapvető fejlődésterületeket érintő, egész életen át tartó zavara, emiatt az autisták másképp dolgozzák fel a külvilágból érkező hatásokat, mint a többi ember. Akit érint, azok többsége alkalmatlan az önálló életvezetésre, problémája van a szociális viselkedéssel, a kommunikációval, a rugalmas gondolkodással.
Az autizmusnak számos formája van, az állapot sokszor láthatatlan – ránézésre nem feltétlenül lehet megállapítani valakiről, hogy autista. Az autizmus gyakori fogyatékosság, világszinten tízmilliókat érint, míg az MTI szerint itthon száz emberből egy érintett. Magyarországon minimum százezer autista él. Ha a családtagra is kivetítjük, még erőteljesebb az adat: a szakemberek becslése szerint minden 68. gyermeket vagy felnőttet és családját érinti az autizmus spektrumzavar, és ez a szám növekszik.
Gyógyítani nem lehet, segíteni igen
A szakemberek szerint jelenleg az a legfontosabb feladat, hogy az autistákat a társadalom elfogadja, és segítő szándékkal, megértően forduljon feléjük. Ezzel több program is foglalkozik, igyekeznek már gyermekkorban megismertetni a jelenséggel a társadalmat. Megmutatják, hogy milyen bonyodalmakkal találják szemben magukat a hétköznapokban, valamint hogy milyen kihívásokkal szembesül egy családtag.
Arra, hogy mi okozza a zavart, még nem jött rá az orvostudomány. A jelenlegi megállapítások szerint genetikai és környezeti hatások kombinációjára vezethető vissza. Sajnos jelenleg nem lehet gyógyítani, odafigyeléssel és a megfelelő módszerek elsajátításával azonban jelentősen megkönnyíthető az autista emberek élete.