Azért jobb elolvasni könyvben, mert…
…használod a fantáziádat, éppen ezért sokkal színesebb, gazdagabb lesz az élmény, jobban bele tudod élni magadat a történetbe. Jóval finomabb, összetettebb dolgokat lehet megalkotni írásban, erre a terjedelem is lehetőséget ad, ez pedig érződik majd az összképen.
…rengeteg mindent visszaad szóban, amit egy filmben nem lehet megvalósítani. Ha valaki olvasott egy könyvet, amit megfilmesítettek, nagyjából átérzi ezt. A filmekből sok apró, mégis fontos jelenetet kihagynak, amit viszont a könyvben el lehet olvasni.
…az olvasás szellemi, érzelmi fejlődésre gyakorolt hatása jelentős. Gyerekkorban igaz ez különösen, hatalmasat segít minden kisgyermeknek a fejlődésben, odafigyelésben, tapasztalásban. Ugyanez a filmekről nem mondható el.
Azért jobb megnézni filmen, mert…
…egész egyszerűen van olyan ember, aki nem szeret olvasni. Nem tudja rászánni magát a számára monotonnak tűnő folyamatra, és ha néha megpróbálkozik vele, sosem halad 10-20 oldalnál tovább. A filmet viszont „csak” nézni kell.
…könnyebb. Sokan néznek úgy filmet, hogy igazából nincs is kedvük hozzá, de nem kell mást tenni, csak „bámulni” a tévét, ez pedig kikapcsolja az agyat, segít elfeledtetni a hétköznapok gondjait. Vagy éppen jó lesz háttérzajnak. Persze a könyv is jelenthet kikapcsolódást, csak ott jobban meg kell dolgozni az élményért.
…néha van úgy, hogy a film jobb, mint a könyv, mert annyit adnak hozzá a színészek az összképhez. Ritka, persze, de például A parfüm: Egy gyilkos története, a Bridget Jones naplója, a Forrest Gump vagy a Cápa olyan alkotások, amelyek az internetes vélemények alapján a többség szerint nagyobb értéket képviselnek a mozivásznon, mint könyvpapíron.
A legjobb megoldás talán az, ha előbb elolvasod a történetet, majd megnézed a belőle készült mozit. Fordítva szinte senki nem ajánlja.