Terjed egy népszerű mém az interneten, amely nagyszerűen jellemzi sok ember életútját. Ezen három ábrával mutatják be, hogyan változunk az idő előrehaladtával. A lényege a következő:
Aki fiatal, annak ideje és energiája van, de nincs pénze.
Aki felnőtt, annak pénze és energiája van, de nincs ideje.
Aki pedig idős, annak van pénze és ideje, de nincs energiája.
Minden rosszban van valami jó
Tényleg mindig hiányzik valami a boldogságunkhoz? Nem feltétlenül, de aki belegondol, rájön, ez az ábra elég sok emberre jellemző a környezetében. Akinek viszont mindháromból jut bőségesen, az szerencsésnek mondhatja magát.
Nemrég futottam össze egy ismerősömmel, épp munkahelyet váltott. Vagyis fogalmazzunk inkább úgy, hogy kirúgták, ő sem mondta másképp.
„Ha hiszed, ha nem, jót tettek velem. Azóta új helyre kerültem, ahol feleannyit dolgozom, igaz, feleannyit is keresek. De nem baj, tudok élni kicsit szűkösebben, viszont jut időm mindenre” – mondta. Látszott rajta, teljes harmóniában van a helyzetével, az életével. Ebből a versenyfutásból kiszállt, mégis győztes lett.
Érdemes néha megállni
Van erre külföldi kezdeményezés is: a Magyar Nemzet írt arról, hogy a holland Deventer városkában, száz kilométerrel Amszterdam mellett, az egyik idősotthonban megoldották azt a helyzetet, hogy a koros emberek törődést, míg a fiatalok pénz hiányában olcsó szállást szeretnének. Beköltöztették a diákokat az otthonba, ahol dolgozniuk kell ugyan, foglalkozni az idősekkel, de cserébe minőségi lakóhelyet kapnak. A Humanitas nevű szervezet így egyszerre két égető problémát is kezelni tud: öregedő társadalmunk tagjainak elszigetelődését, valamint a fiatalok sanyarú pénzügyi helyzetét.
Abban talán mindenki egyetért, hogy az ábrán bemutatott szituációk nem a tökéletes állapotot tükrözik. De mit lehet tenni ez ellen? Érdemes például néha megállni egy kicsit, és átgondolni, megéri-e lemondani fontos dolgokról a nagyobb fizetésért. Vagy ki lehet számolni, mennyi pénzt költöttünk el feleslegesen az elmúlt hónapban olyan dolgokra, amelyekre nem volt szükségünk.