Beköszöntött az ősz, és bár sokszor még nyárias időjáráshoz van szerencsénk, hamarosan hűvös szelek érkeznek hozzánk, és többször fázunk majd az utcán haladva. A nyári melegek után különösen fontos, hogy felkészítsd immunrendszeredet erre az időszakra.
Nem csak a kórokozó a hibás
Ha jól jársz el, megelőzheted azokat a betegségeket, amelyek csakis a kimerült szervezet és immunrendszer miatt érnek el bennünket. Mert bár a kórokozókat nem lehet minden esetben elkerülni, a betegségek kialakulásában a befogadó szervezet tulajdonságai is döntő szerepet játszanak. Azaz ha legyengülten mész bele az őszbe, télbe, sok jóra nem számíthatsz.
Éppen azért indítottuk a vitaminokat bemutató sorozatunkat, hogy mindenki tisztában legyen vele, melyik miben oldódik, miben segít a szervezetnek, és melyikhez honnan lehet természetes úton a legkönnyebben hozzájutni. Most a korábbi ismereteket felelevenítve aktualizáltuk az igényeket az őszi időjáráshoz.
Gyümölcs, zöldség, egészség
Ezek a hónapok, valamint természetesen a téli időszak is emelt adagokat tesz szükségessé például a C-vitaminból. A javasolt mennyiség egy felnőtt számára naponta 80 milligramm, amelyet gyümölcsökből (narancs, citrom, mandarin) és zöldségekből (paprika, fejes káposzta, brokkoli, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta) lehet a legegyszerűbben bevinni a szervezetbe. Ha ez nem sikerül, kérd ki egy gyógyszerész tanácsát – bármelyik patikában kaphatsz tabletta vagy kapszula formájában „kiegészítést”.
Az A-vitamin véd a fertőzésektől, ezért is érdemes sok sütőtököt, répát, piros húsú paprikát és brokkolit fogyasztanod, de megtalálható a májban, a tojás sárgájában, a tengeri halakban és a tejtermékekben is. A B-vitamin a fehérjékből nyert energia felszabadítására szolgál, ezért szuper ebben az időszakban. Az állati eredetű ételek (hús, máj, vese) mellett a burgonyából, a hüvelyesekből, a barna rizsből, a kemény gyümölcsökből, valamint a teljes kiőrlésű lisztből kerülhet a szervezetedbe.
Cinkre is szükséged lesz
Az E-vitamin az úgynevezett szabadgyökök károsító hatásaitól óv meg, előfordulását tekintve a növényi olajokban, a csonthéjasokban, a zöldhagymában, valamint a dióban, a szójában és a hüvelyesekben található.
A fentieken kívül a szakemberek az őszi időszakban a cink bevitelét is fontosnak jelölték meg: ezt csekély mennyiségben ajánlott fogyasztani, ezzel együtt is elengedhetetlen a szervezet és az immunrendszer megfelelő működéséhez. Pótolhatod marha- és bárányhús, spenót, lencse, kesudió, spárga, zab és joghurt fogyasztásával.